Nezabiješ v Starom Zákone

Nerozumiete nejakému citátu z písma? Skúsme sa naň pozrieť spoločne.

Nezabiješ v Starom Zákone

Poslaťod Dusan2311 » 11.Feb.2007, 15:47

Čaute všetci. Dopisujem si s jedným hľadajúcim cez e-mail a nedávno sa ma pýtal prečo, keď Boh vo svojich prikázaniach zakázal zabíjať, neskôr prikázal vykonať kliatbu mečom na všetkom živom v Jerichu?
Môj priateľ sa pokúsil si dať hneď odpoveď - že vraj správny preklad je "nezavraždiš" (inak by sme boli všetci vegetariáni) a že napr. vojaci ľudí zabíjajú a nie vraždia.
Hľadal som pre neho nejaké vysvetlenie. Našiel som jeden čiastočne uspokojujúci názor: Boh chcel Izraelitov uchrániť od vplyvu pohanov.
Dúfam, že sa nájdu ešte iné vysvetlenia. Už som mu objasnil niektoré iné otázky, tak verím že aj túto budem môcť. Teším sa na vaše pohľady na túto vec a prosím vás o pomoc pri tomto neľahkom boji. ::)

D.CH.
Obrázok užívateľa
Dusan2311
pracant 5.level
pracant 5.level

Poslaťod luki » 14.Feb.2007, 20:02

Ahoj. Myslim, ze som sa na nabozenstve ucil, ze zla je vrazda.. ale nie zabitie..(napr. v sebaobrane alebo obrane niekoho ineho, ked sa to uz neda inak..) Teda ze prestupenie prikazania sa chape pre vrazdu.. Takze s tym by som aj suhlasil..
Tej prihode z Jericha ale tiez nevelmi rozumiem...
luki
pracant
pracant

Späť na Štúdium Písma

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť