Kanaánčanka

Nerozumiete nejakému citátu z písma? Skúsme sa naň pozrieť spoločne.

Kanaánčanka

Poslaťod milancssr » 19.Máj.2005, 20:20

Čafte. Už skôr som dostal takúto SMS: Prečo Kristus vraví kanaánskej žene, že je poslaný "iba" k Izraelitom? Veď ohlasoval aj pohanom, nie? Why to bolo oficiálne až za Pavla? Teším sa na vaše odpovede!!!
Obrázok užívateľa
milancssr
makač 5.level
makač 5.level

Poslaťod buro » 21.Máj.2005, 01:08

Ja si myslim, ze Boh si vybral Izrael ako ilustracny narod, na ktorom, po tom, co bol clovek vyhnany z raja, ukazal svoju lasku, vernost prislubom, svoju moc, ale aj svoju prisnost, neuprosnost, spravodlivost a na tomto narode akoby chce dokonat alebo zavrsit skrze Jezisa spasu cloveka ... aby to proste bolo take ... ucelene :), tie dejiny spasy. aby to malo hlavu aj pätu :). a este, ze s malou skupinou sa lepsie pracuje. ale je to mozno haluz, co hovorim....
buro
zelenáč 1.level
zelenáč 1.level

Poslaťod Bady » 21.Máj.2005, 09:05

Ja, čo som počul vysvetlenia k tejto téme.... Ježiš len skúšal Kanaančanku. Skúšal jej vieru, niektorí hovoria, že skúšal pokoru.

Veď po zmrtvýchvstaní poslal apoštolov ku všetkým národom.
Hľadajte Bož. kráľ. a všetko dostanete navyše.
Bady
nováčik 4.level
nováčik 4.level

Poslaťod Mipl » 24.Jún.2005, 10:47

ahoj buro, to s tou malou skupinkou je asi fakt haluz, ale bola to velmi vtipna poznamka:)))

nie som si isty, ale myslim, ze Jezis bol poslany v prvom rade k Izraelu, ale kedze ho tak "trosku" odmietli, tak to Boh (ako to vie iba ON) premenil na pozehnanie pre cely svet. Okrem toho myslim, ze Izrael je naozaj ukazkovy narod, na ktorom Boh dokumentuje svoje spravanie ku kazdemu cloveku, preto ked Jezis povedal, ze je poslany iba k Izraelitom, tak to v biblicom preklade znamena, ze je poslany ku vsetkym, akurat na Izraelitoch chcel ukazat, co to doslova znamena.
Mipl
zelenáč 6.level
zelenáč 6.level

Poslaťod Miška-Sárah » 02.Sep.2005, 10:31

Rozmýšľala som nad tým, čo by bolo, keby Izrael prijal Ježiša, ako vyvolený národ. Čo potom s nami ostatnými???Neviem...lebo je to otázka typu:čo by bolo, keby....Keď sa modlím, je pre mňa neprijateľné, aby som bola "menejcenná" pred Bohom len preto, že nie som Židovka.Ježiš sa musel niekde narodiť a tým automaticky je v popredí daný národ.Aj dnes to tak je, no nie?Patriotizmus existuje v nás... ak máme nejakého významného človeka, hlásime sa k nemu a daný národ si ho prisvojuje, hoci je napr. poslom mieru pre celý svet...atď.Tak si myslím, že hoci Boh si vyvolil Izrael, v jeho pláne bola a je spása pre celý svet.Len to malo byť skrze Židov.Myslím si, že keby sa Ježiš narodil napr. u Indiánov, tak by bol postup rovnaký.Alebo nie, neviem, možno to tak nie je a tak trochu preháňam :lol: A ešte .....súhlasím s tým, že Izrael je naozaj ukážková "vzorka".....len dnes tak trošku vydumujú, ale to nič...Pán to má pod kontrolou.Dôležité je, že sme Ho my spoznali a máme to ohlasovať dáááál.Tak hor sa!!!!
Miška-Sárah
nováčik 2.level
nováčik 2.level

Poslaťod michaelko » 07.Jan.2007, 20:46

Skoda, ze nemam vela casu by si prezriet predosle odpovede :( , ale co mne Pan odkryva...
Ako vidno z toho slova, co si, Milan, napisal, Jezisova misia bola urcena len pre Izraelitov. Ale... nakoniec poslal Ucenikov k vsetkym narodom..
Mozno cakal, kym Izraeliti pochopia i zrozumeju (ide mi o srdce, ale aj rozum ;) ), ze spasa je aj pre pohanov. Dnes na Liturgii - Zapadnej v druhom citani (Sk 10,34n) je to pekne ukazane, ako sa Peter dostal do domu Kornelia - pohana! ... (odporucam si to cele precitat - ale od zaciatku!) tam Peter pochopil, ze Boh nenadrza nikomu! ze spasa je aj pre pohanov!
A este k tej prvej otazke... preco len k Izraelitom? Hmm... :doubt: to trosku tazka otazka. Odpoved by sa rovnala s odpovedou na otazku, preco si vybral Boh Abrahama na Otca narodov. Mnohi vravia, ze Tajomnstvo. A asi to tak ma byt...
Tak ma nedavno oslovila myslienka: (parafr.) dobre, ze su tajomstva, lebo one nam naplnuju srdce tuzbou hladat Toho, ktory sa za nimi skryva... ;) Ale vracajuc sa k otazke... Hm... Boh dal prislub, ze v Abrahamovi budu pozehnane vsetky narody, no nie? ;) :cool:
... quaerite et invenietis ...
michaelko
začiatočník 1.level
začiatočník 1.level

Poslaťod Dusan2311 » 19.Aug.2007, 21:56

Mojím poslaním je pomáhať Židom, a nie pohanom. (Mt 15,24; iný preklad)

Ja som dobrý pastier, ktorý za svoje ovce aj život obetuje. Mám aj iné ovce, ktoré ešte patria do iného ovčinca. Aj tie musím priviesť. Počujú môj hlas a bude jedno stádo a jeden pastier. (Jn 10,11.16)

Na prvý pohľad by sa zdalo, že si Ježiš protirečí. Ale myslím si, že nám len chcel na príklade Kanaánčanky ukázať, že aj keď nemáme právo sa spoliehať na prisľúbenia dané Izraelu, môžeme Ho prosiť, pretože je veľmi milosrdný Boh. Tento Boží zámer ukazuje aj Kniha proroka Jonáša.
Obrázok užívateľa
Dusan2311
pracant 5.level
pracant 5.level

Re: Kanaánčanka

Poslaťod Dusan2311 » 06.Jún.2008, 22:42

Čaute. Nedávno bol sviatok Ježiša Krista milujúceho ľudí a ja som si na večierni všimol texty, ktoré možno dávajú odpoveď:
Láskyplný Ježiš, prečo si skrýval milosrdenstvo pred nešťastnou matkou kananejskou? Veď tak vrúcne za tebou volala: "Zmiluj sa nado mnou, Pane, synu Dávidov. Moja dcéra sa bolestne trápi." Ani slovom si jej neodpovedal. Ba ponížil si ju, keď k tebe prišla: "Nie je dobré vziať chlieb deťom a dať ho štencom." Kam sa, Pane, podela tvoja láska k nešťastným?

Nezatvoril som si srdce pred nešťastnou. Hoci som bol navonok tvrdý, obdivoval som jej vieru. Chcel som ukázať svetu veľkosť jej čnosti, keď sa pokorila a povedala: "Pravdu máš, Pane. Ale aj štence žijú z odrobiniek, ktoré padajú zo stola ich Pánov." "Nemohol som ďalej skrývať svoju lásku k nej. Riekol som: 'Ó, žena, veľká je tvoja viera. Nech sa ti stane, ako si žiadala.'"

dch
Obrázok užívateľa
Dusan2311
pracant 5.level
pracant 5.level

Späť na Štúdium Písma

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť