Judáš

Nerozumiete nejakému citátu z písma? Skúsme sa naň pozrieť spoločne.

Judáš

Poslaťod ondrejj17 » 18.Jún.2005, 12:02

Ako je to s Judášom. Myslím: bol zradcom Ježiša, no bez neho by sa nenaplnili dejiny našej spásy.
Obrázok užívateľa
ondrejj17
makač
makač

Re: Judáš

Poslaťod oPeter » 19.Jún.2005, 22:09

Ondro, nie až taká jednoduchá otázka. :?:

Existuje tu celá škála teologických názorov. Čo ja si myslím o tejto téme:
Judáš nás zaujíma, pretože akosi cítime, že jeho osoba je v istom slova zmysle (aspoň v niečom) typom aj nášho správania. Všetci totiž Ježiša zrádzame, všetci máme podiel na jeho smrti. Moj a tvoj hriech nieje v ničom menej bolestný pre neho ako bol ten Judášov. Ani apoštoli sa neprejavili hrdinsky vo chvíli Ježišovho utrpenia.
Čo teda o ňom povedať? Myslím, že v jeho osobe môžeme vidieť situáciu, aké ovocie prináša hriech, ak mu necháme priestor v našom srdci. (bolesť, zúfalstvo, nešťastie...) Zdá sa mi, že Judáš mal jedinú smolu: že sa obesil skôr, než stihol vyčkať Ježišovo zmŕtvychvstanie. Ktovie ako by sa to vyvíjalo potom, keby vydržal tri dni. Ale to je keby...
Jeho zradu Boh "využil" pre našu spásu. Tak ako to robí veľakrát aj v našich vlastných dejinách, že naše neprávosti a hriechy použije na to, že si nás pritiahne viac k sebe - komu sa viac odpúšťa, viac miluje. Teda aj to Boh použil v dejinách spásy pre našu záchranu. Toto všetko neznamená, že Judáš bol na to predurčený a nemohol konať ináč.
Ďalej: Cirkev nieje povolaná nato, aby niekoho zatracovala, nerobí to ani v pripade Judáša. Je povolaná nato, aby dávala nádej a život. Môže oficiálne vyhlásiť, že ten a ten je v nebi (blahorečenie, svätorečenie...) ale nikdy oficiálne nepovedala a ani nemôže, že ten a ten je v pekle (ani v pripade Hitlera, ani Judáša...). Toto je Božia záležitosť. Znova to však neznamená, že v pekle nikto nieje. Ale asi sa nemáme zaoberať peklom, ale nebom, záchranou, spásou. K tomu sme povolaní.
Ja si na pripade Judáša uvedomujem hlboko jednu vec. 1. Neexistuje hriech, ktorý by Boh nemohol a nechcel odpustiť, ak ho o to prosím. 2. Hriech ma nikdy neurobí šťastným. 3. Ježiš nám dáva nový život aj napriek našim zradám a zlyhaniam z lásky, úplne zdarma. 4. Nesmiem sa zastaviť na polovici cesty ak padnem, ale musím ju dokončiť, až kým nedôjdem do ciaľa - k Božiemu odpusteniu. 5. S Ježišom je lepšie ako bez neho.
Aspoň toľko. Boh nech ti žehná. :wink:
oPeter
zelenáč 4.level
zelenáč 4.level

Poslaťod Neyio » 20.Jún.2005, 07:40

Ja si myslim ze judas nie je zatrateny ved nakoniec lutoval a Boh je milosrdny Boh, dava milost a sancu zachranit svoju dusu. Aj ked sa zabil on lutoval....
Neyio
začiatočník 8.level
začiatočník 8.level

Poslaťod milancssr » 20.Jún.2005, 20:46

Noo, ale písmo na jednom mieste Judáša nazýva "syn zatratenia" (Jn17,12) - Majky, vďaka, že máme Písmo aj na stránke, lebo svoje som ešte nevybalil :wink: .
Súhlasím však s tým, čo napísal o. Peter - že sa nemáme zameriavať na peklo, ale na nebo.
Ešte jedná vec ma tu vždy oslovuje: Judaš sa stretol s pohľadmi ľudí (Veľrada), ktoré sú vždy pohľadmi, ktoré súdia. A to ho zabilo. Peter sa stretol s pohľadom Ježiša, ktorý sa aj na verejnú hriešnicu pozrel s úctou a láskou, a preto svoju zradu prežil.
Obrázok užívateľa
milancssr
makač 5.level
makač 5.level

Poslaťod Neyio » 22.Jún.2005, 11:49

BOh preDSA VEDEL ZE jUDAS zradi a predsa mu dovolil s narodit a vykonat to na co bol urceny znamena to ze Boh dopredu dava narodit sa ludom ktori budu zatrateni a on o tom vie? Potom naco sa ma clovek snazit ked u Boha aj tak bude zatrateny.
Neyio
začiatočník 8.level
začiatočník 8.level

Poslaťod Rudičko » 22.Jún.2005, 15:20

...Ciao Neyio...akosi mi v tvojom poslednom prispevku chyba slobodna vola ...myslim ze Boh este nikoho z ludi neposlal do neba alebo do pekla...pretoze kazdy z nas si miesto svojej vecnej existencie :lol: vyberie sam...
...cum spero, spiro...
Rudičko
nováčik 1.level
nováčik 1.level

Poslaťod Neyio » 23.Jún.2005, 13:10

To ano, ale on dopredu vie kto sa ako rozhodne teda na zaklade slobodnej vole, preco potom aj tak da takemu cloveku sa narodit, ked vie ze sa rozhodne pre zlo a bude zatrateny, to mi nie je jasne, viem ze mame slobodnu volu neboj sa neni som az taka stupid :lol:
Neyio
začiatočník 8.level
začiatočník 8.level

Poslaťod Mipl » 24.Jún.2005, 10:34

ahoooj neyio,

ani ja to celkom dobre nerozumiem, ale myslim, ze to ani nie je potrebne. Mozno Boh vie, ako sa rozhodnem, ako sa zachovam, co urobim, ci neurobim, ale pre mna je dolezite skor to, ze zivot som dostal ako dar, a je IBA na mne, co s nim urobim. Takze hor sa do zivota, podme naozaj ZIT:)))
Mipl
zelenáč 6.level
zelenáč 6.level

Poslaťod milancssr » 24.Jún.2005, 10:44

AMÉN!!!
Obrázok užívateľa
milancssr
makač 5.level
makač 5.level

Poslaťod luki » 11.Máj.2006, 18:27

Neyio píše:To ano, ale on dopredu vie kto sa ako rozhodne teda na zaklade slobodnej vole, preco potom aj tak da takemu cloveku sa narodit, ked vie ze sa rozhodne pre zlo a bude zatrateny, to mi nie je jasne, viem ze mame slobodnu volu neboj sa neni som az taka stupid :lol:

hmm, toto je podla mna zaujimave... rozmyslam, ci to nie je ten pripad logickej protirecivosti otazky... teda ci moze Boh vediet "nieco", co "nie je".. ..?
luki
pracant
pracant

.....

Poslaťod michaelko » 11.Máj.2006, 20:14

luki píše:
Neyio píše:To ano, ale on dopredu vie kto sa ako rozhodne teda na zaklade slobodnej vole, preco potom aj tak da takemu cloveku sa narodit, ked vie ze sa rozhodne pre zlo a bude zatrateny, to mi nie je jasne, viem ze mame slobodnu volu neboj sa neni som az taka stupid :lol:

hmm, toto je podla mna zaujimave... rozmyslam, ci to nie je ten pripad logickej protirecivosti otazky... teda ci moze Boh vediet "nieco", co "nie je".. ..?

Tak ti, Luki, poviem, ze to nie je logicka protirecivost.. Totiz, ak dobre citas, v liste do Efezanov Pavol pise, ze Boh si nas este pred zalozenim sveta vyvolil, aby sme boli svati adt... Ako je to potom, podla teba, mozne? Neboli sme, a predsa sme boli? Totiz uz sme jestvovali, ale na sposob idei. Nie konretne! A tak to je, aj podla mna, ohladom nasho slobodneho vyberu konania - Boh vidi vsetko - nespocetne mnozstvo moznosti, z ktorych si vyberam jednu. Ale to nebol predmet tej diskusie, tak sa vratim ::)
Sam "problem" Judasa je velmi zlozity. Ak by to niekoho zaujimalo viac, jeden redemptorista o nom napisal magistersku pracu. Odvolava sa v nej dost do greckych slov, ktore su uvedene v originalnom texte. Totiz v tom gr. preklade su uvedene presne tie slova, co slova textu, tykajuce Otca, ktory vydava Syna. Boh vydal Syna, Judas vydal Jezisa. Su tam tie iste slova!!! Neviem ich naspamet, mozno o.Matus by vedel ::) Ale.. Tomasz chcel poukazat, ze nie je dovod tvrdit, ze Judas je zatrateny. Tak isto vravel o.Peter. Cirkev nikoho nezatratila - ani najhorsich vrahov adt. Dokonca aj JPII v knihe - ci rozhovore, ci ako to nazvat - "Prekrocit prah nadeje", vravel, ze nie je dovod tvrdit, ze Judas je zatrateny (berte to ako interpretaciu tych slov). To je problem, niekedy, ze sa niektori snazia citat Slovo Bozie a pritom ho necitat. Aj o.Milan o tom spomenul. Totiz treba citat Slovo v kontexte mojho zivota. Treba vidiet v Nom posolstvo, co mi chce Boh skrze to Slovo povedat. A ... pripajam sa k o.Petrovi - k tym piatim bodom, ktore napisal v zavere svojho prispevku.
michaelko
začiatočník 1.level
začiatočník 1.level

Re: .....

Poslaťod luki » 12.Máj.2006, 10:50

Tak ti, Luki, poviem, ze to nie je logicka protirecivost.. Totiz, ak dobre citas, v liste do Efezanov Pavol pise, ze Boh si nas este pred zalozenim sveta vyvolil, aby sme boli svati adt... Ako je to potom, podla teba, mozne? Neboli sme, a predsa sme boli? Totiz uz sme jestvovali, ale na sposob idei. Nie konretne! A tak to je, aj podla mna, ohladom nasho slobodneho vyberu konania - Boh vidi vsetko - nespocetne mnozstvo moznosti, z ktorych si vyberam jednu. Ale to nebol predmet tej diskusie, tak sa vratim ::)

Este sa trochu vratim k tomu.. ::) prave nad tym rozmyslam, ze ci Boh moze vidiet to, co som si este nevybral, moznost, ktora neexistuje,. verim, ze Boh to vzdy nejako zariadi, ale ci nie nejako inak.. aby sme nedavali Bohu schopnosti, ktore nie su realne mozne.. .. toto je dost filozoficke ::) hmm, ak si nas Boh vyvolil uz pred nasim stvorenim, myslim, ze to stale neznamena, ze stopercentne sme v nebi ::) :?: :shifty: ale to len tak naokraj, myslim, ze sa rozumieme.. :snap:
luki
pracant
pracant

Poslaťod michaelko » 16.Máj.2006, 17:57

Este sa trochu vratim k tomu.. ::) prave nad tym rozmyslam, ze ci Boh moze vidiet to, co som si este nevybral, moznost, ktora neexistuje,. verim, ze Boh to vzdy nejako zariadi, ale ci nie nejako inak.. aby sme nedavali Bohu schopnosti, ktore nie su realne mozne.. .. toto je dost filozoficke ::) hmm, ak si nas Boh vyvolil uz pred nasim stvorenim, myslim, ze to stale neznamena, ze stopercentne sme v nebi ::) :?: :shifty: ale to len tak naokraj, myslim, ze sa rozumieme.. :snap:

Pekne :clap1: takto, ked sa clovek zacina nad vecmi zamyslat, vidi pomaly aj krasu filozofie - teda, ze ju pomaly docenuje :ok Ale o tom v inej teme... Ak by ta Boh a veci o Nom, trosku z ineho uhlu pohladu, zaujimali, chod na temu "Zakrena otazka" ::)
michaelko
začiatočník 1.level
začiatočník 1.level

Poslaťod milancssr » 19.Sep.2006, 07:19

luki píše:

Myslím, že je dôležité si uvdomiť, že Božia existencia je iná, ako tá naša. My žijeme v čase a priestore - viem, aký bol včerajší obed, ktorý je pre mňa už minulosťou, ale neviem, aký bude ten zajtrajší. Boh existuje v ABSOLÚTNOM TERAZ. On JE v minulosti, JE v prítomnosti, JE v budúcnosti.
Obrázok užívateľa
milancssr
makač 5.level
makač 5.level

Poslaťod luki » 19.Sep.2006, 21:11

milancssr píše:Myslím, že je dôležité si uvdomiť, že Božia existencia je iná, ako tá naša. My žijeme v čase a priestore - viem, aký bol včerajší obed, ktorý je pre mňa už minulosťou, ale neviem, aký bude ten zajtrajší. Boh existuje v ABSOLÚTNOM TERAZ. On JE v minulosti, JE v prítomnosti, JE v budúcnosti.

Dodam k tomu, ze vecnost sa zvykne vysvetlovat ako vecna pritomnost...
Aj napriek tomu, ze Boh existuje inak ako my, myslim, ze aj tak nemoze byt a existovat, konat inak ako rozumne, nemoze byt nerozumnym, nelogickym... ...asi trocha privela filozofujem.. :ä :yaun: ;)
luki
pracant
pracant

zasa ja

Poslaťod MAREQô » 18.Nov.2006, 12:37

No ta Ondrik, ja sa ti priznám, že ja zatiaľ neviem, ako je to z Judášom, ale keď sa to dozviem určite ti napíšem. :snap: XXX
Obrázok užívateľa
MAREQô
nováčik 6.level
nováčik 6.level

Poslaťod pavel » 28.Sep.2007, 08:18

Ja sa tiež plne stotožňujem s tým, čo tu povedal o. Peter.

Iba by som ho chcel doplniť tým, že už som sa viackrát stretol s názorom, že Judáš i napriek všetkému zrejme predsa len našiel milosť.
Nedá sa to síce ani potvrdiť, ani vyvrátiť, no ľudia, ktorí tento názor hlásajú, sú skalopevne presvedčení o tom, že celý Judášov život, včítane jeho smutného konca, bol iba jeden perfektný, do detailov naplánovaný zastierací manéver zo strany nášho Nebeského Otca voči Zlému, ktorý mal za cieľ navodiť a udržať u neho až do úplného konca presvedčenie (najmä pri mimoriadnych schopnostiach a inteligencii Zlého), že tentokrát sa všetko vyvíja nie podľa Božieho, ale podľa jeho scenára... aby tento náhodou predsa len nejako nežiadúco nezasiahol do výnimočného, nesmierne ťažkého a bolestného Ježišovho vykupiteľského diela.
Vraj aj preto bol potom tak nepríjemne prekvapený a zúrivý, keď pochopil, ako mu mohol Ježiš po svojej smrti a vstupe do podsvetia tak nečakane zobrať kľúče, odstaviť ho a pre všetkých veriacich po prvýkrát v histórii otvoriť dovtedy neexistujúcu cestu do neba...
:roll:
pavel
zelenáč 5.level
zelenáč 5.level

Späť na Štúdium Písma

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť