Obeta

Nerozumiete nejakému citátu z písma? Skúsme sa naň pozrieť spoločne.

Obeta

Poslaťod CVRCEK » 28.Jún.2008, 14:51

prosim Vas mohli by ste mi podrobnejsie vysvetlit ze preco v starom zakone obetovali Bohu zvierata za hriechy? naco to bolo potrebne? ved keby sa pomodlili a odprosili Ho tak im ich mohol odpustit...a tiez potom Jezisova obeta...naco to bolo dobre? ved kto by hriech olutoval tak mu mohol Boh odpustit aj tak...bez obety nie? dakujem...
CVRCEK

Re: Obeta

Poslaťod Dusan2311 » 29.Jún.2008, 23:57

Ahoj. Možno nepoužijem najlepší príklad, ale predsa... Keď urobíš napr. nejaký trestný čin a stojíš pred súdom, sudca ti musí vymerať nejaký trest, inak by to nebol spravodlivý sudca. (Môže prihliadať na okolnosti, ale nemôže len tak odpustiť bez ničoho - porušil by zákon). Tak už od čias Mojžiša bol ľuďom daný Boží zákon, ktorý mal upravovať život Izraelitov. Porušenie sa však mnohokrát malo trestať smrťou. Lebo mzdou hriechu je smrť... (Rim 6,23a)
V Starom zákone sa mnohokrát spomínajú obety za hriechy v podobe zvierat - nie som si istý prečo to tak robili, ale povedal by som, že ide o takú "zástupnú smrť" - aby človek nemusel zomrieť, tak zabil a spálil napr. býka...
A podľa zákona sa skoro všetko očisťuje krvou a bez vyliatia krvi niet odpustenia. (Hebr 9,22).
No a to, čo spomínaš ty (oľutovanie a následné odpustenie) je ovocím Novej zmluvy:
Toto je podobenstvo pre terajší čas, podľa ktorého sa prinášajú dary a obety, ktoré nemôžu vo svedomí urobiť dokonalým toho, kto prináša obetu; lebo spočívajú iba v pokrmoch a nápojoch a v rozličných umývaniach, čo sú vonkajšie predpisy, ktoré platia až do času nápravy. (Hebr 9,9-10)
Boh Otec je veľmi šikovný zákonodarca a preto svoj zákon "novelizoval" :) skrze svojho syna, Ježiša:
Ale keď prišiel Kristus, veľkňaz budúcich darov, cez väčší a dokonalejší stánok, nie urobený rukou, to jest nie z tohto stvoreného sveta, raz navždy vošiel do Svätyne, a to nie s krvou capov a teliat, ale so svojou vlastnou krvou, a tak získal večné vykúpenie. Lebo ak už krv capov a býkov a popol z jalovice pokropením poškvrnených posväcuje, aby boli telesne čistí, o čo viac krv Krista, ktorý skrze večného Ducha sám seba priniesol Bohu na obetu bez poškvrny; očistí nám svedomie od mŕtvych skutkov, aby sme mohli slúžiť živému Bohu. (Hebr 9,11-14)
dch
Obrázok užívateľa
Dusan2311
pracant 5.level
pracant 5.level

Re: Obeta

Poslaťod milancssr » 04.Sep.2008, 19:29

Len by som doplnil Dušana, že práve toto zabíjanie zvierat malo ustavične pripomínať človeku skutočnosť, že je "hoden smrti".
Obrázok užívateľa
milancssr
makač 5.level
makač 5.level

Späť na Štúdium Písma

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia