Dľžka života v SZ

Nerozumiete nejakému citátu z písma? Skúsme sa naň pozrieť spoločne.

Poslaťod Neyio » 15.Jún.2005, 16:24

Len čitaj aby sme aj my čo ťa budeme obklopovať mohli z teba čerpať, ...
Neyio
začiatočník 8.level
začiatočník 8.level

Poslaťod ondrejj17 » 15.Jún.2005, 19:32

Tak, aby som sa vratil spat k teme, dostal som mail od jedneho pana, ktory "sprta" v Pisme strasne moc, a ten mi povedal, ze tieto cisla su zapricinene asi dvoma pricinami. Jednou z nich je skutocny dlhsi zivot patriarchov ako mame dnes my a dalsia pricina je, ze kalendarny rok bol vtedy o nieco kratsi.
Obrázok užívateľa
ondrejj17
makač
makač

Poslaťod milancssr » 15.Jún.2005, 21:01

Noooooooooo, to je zaujímavé s tými kratšími rokmi. A nepísal aj prečo boli kratšie?
Obrázok užívateľa
milancssr
makač 5.level
makač 5.level

Poslaťod ondrejj17 » 16.Jún.2005, 13:34

Nenapísal. (Asi preto, že som sa na to neopýtal). Ale, čo nebolo, môže byť. Skúsim mu poslať mail.
Obrázok užívateľa
ondrejj17
makač
makač

Poslaťod Majky » 16.Jún.2005, 13:35

Jednoduché! No aby sa dožili viac rokov!
Buďme soľou a svetlom pre tento svet!
Obrázok užívateľa
Majky
trhač
trhač

Poslaťod Neyio » 17.Jún.2005, 12:26

Milan ty by si mal vediet aký je teraz rok podľa židovského kalendára? celkom ma to zaujíma. Inak Ondrej zisti od toho Pána ako vlastne počítali tie roky veľmi ma to zaujíma...
Neyio
začiatočník 8.level
začiatočník 8.level

Poslaťod ondrejj17 » 17.Jún.2005, 21:01

Už som mu poslal mail, no je asi veľmi zaneprázdnený. Ale určite odpíše. A ak nie, tak mu pošlem ešte jeden a budem to z neho ťahať ako z chlpatej deky. Raz určite povolí. :x
Obrázok užívateľa
ondrejj17
makač
makač

Poslaťod milancssr » 18.Jún.2005, 00:08

Neyio, trosku som si pogooglil a zistil som, že dnes je 11. Sivan 5765. Zdroj: calendar.sk
Obrázok užívateľa
milancssr
makač 5.level
makač 5.level

Poslaťod pavel » 26.Sep.2007, 01:48

ondrejj17 píše:Tak, aby som sa vratil spat k teme, dostal som mail od jedneho pana, ktory "sprta" v Pisme strasne moc, a ten mi povedal, ze tieto cisla su zapricinene asi dvoma pricinami. Jednou z nich je skutocny dlhsi zivot patriarchov ako mame dnes my a dalsia pricina je, ze kalendarny rok bol vtedy o nieco kratsi.

Kratší vek ľudí od určitého času bol zapríčinený najmä ich telesnosťou, ustavičnými hriechmi a neviazaným sexom - rozhnevaný Pán im preto skrátil život na max. 120 rokov. Píše sa o tom veľmi jednoznačne v Gn6,3. ;)
pavel
zelenáč 5.level
zelenáč 5.level

Re: Dlžka života v SZ

Poslaťod Dusan2311 » 16.Jan.2009, 20:02

ondrejj17 píše:... kalendarny rok bol vtedy o nieco kratsi.

Ja som počul aj taký názor, že roky sa počítali podľa zberu úrody. Keďže vo Svätej zemi sú dobré klimatické podmienky, rastliny rodia ovocie viackrát do roka (toho nášho 365¼-dňového ;) ). Myslím si, že v dobe "prvých ľudí" počítali dni celkom inak, ako my, ak vôbec používali pojem "rok", pretože biblické knihy boli napísané omnoho neskôr.
dch
Obrázok užívateľa
Dusan2311
pracant 5.level
pracant 5.level

Re: Dľžka života v SZ

Poslaťod Miriam » 16.Jan.2009, 21:00

Z literárneho pohľadu sa v Písme nachádzajú viaceré tradície aj s ich následným doplnením alebo prepracovaním. Písmo je súborom poeticko-ľudových literárnych druhov: začínajú ľudovými spevmi (spev Lamecha, Rebekina predpoveď v Gn 25, 23; predpovede Jakuba v Gn 49); sú tu mýtus alebo svätý príbeh o počiatkoch podľa východných mýtov aj keď pozmenených a vo fragmentárnej forme (časti správ o stvorení, Boží synovia a dcéry ľudí, potopa, dlhý vek patriarchov), legendárne etiológie o cudzích krajinách, ich pôvode, ich zvykoch a inštitúciach (Izmael a izmaeliti, Ezau a edomiti, Lot a moabiti a amoniti, babylonská veža, Egypt v čase Jozefa); miestne kanaánske legendy s etiológiami miest, ich zvykmi (Sodoma, Sichem, patriarchálne svätyne); rodinná sága (legendy o pôvode rodiny patriarchu spolu s udalosťami v rodine), sú tu aj novelistické rozprávania (Abramova žena v Egypte, príbeh o Jozefovi a bratoch); zoznamy a rodokmene predkov dožívajúcich sa dlhého veku, pričom treba mať na pamäti, že čísla v starovekej literatúre zohrávali úplne inú úlohu ako dnes. Všeobecne čísla v Biblii nemožno brať len v ich štatistickom zmysle, ale je potrebné skôr ich interpretovať ako symboly alebo znaky, ktoré majú svoj konkrétny význam a teologicko-historické pozadie. Zmysel biblických podaní sa mení podľa funkcie, ktorú v kontexte zohrávajú.

Text pokračuje, resp. je tam toho veľa predtým aj potom....pre záujemcov, kuk : http://www.uski.sk/frames_files/ran/2004/cl040102.htm
Obrázok užívateľa
Miriam
nováčik 5.level
nováčik 5.level

Poslaťod Miriam » 16.Jan.2009, 21:07

No a už keď som sa v tom povŕtala viac, tak som naďabila aj na takúto novú (teda už teraz minuloročnú) knihu:
Komentáre k Starému zákonu-Genezis
Tu sa má vyskytovať presne aj téma veku (čerpám z http://www.dobrakniha.sk/aktual/knihy/u ... ukaz=obsah)
Kúpime do centra? :taunt:
Obrázok užívateľa
Miriam
nováčik 5.level
nováčik 5.level

Poslaťod EvkaSV » 31.Júl.2009, 14:30

ahoj Odrík... my sme sa s naším bývalím kaplánom zapodievali tiež touto otázkou.. a síce neveim čo je z toho pravda, no vysvetlenia boli...
1. Že Adam a Eva boli stvorení tak, aby žili večne v rajskej záhrade, smrť bola až dôsledok hriechu, ktorý na seba privolali.. a tak keď boli vyhnaní z raja, ešte stále mali telo, ktoré nebolo pre smrť, preto tak dlho tvalo, kým si ich vzala, a rovnako to vplývalo na ich deti a tak... ďalej..
2. že vtedy sa roky počítali inak.. keďže sa to odohrávlo v oblasti Mezopotámie a spol., roky sa určovali podľa zberu obilia... a to bolo aj trikrát do roka..
síce aj tak to vychádza na 300 rokov, ale mohlo to byť aj viackrát do roka, veď tam mali stále teplo a používali zavlažovanie... tak prečo nie?
- tak to sú vysvetlenia, ktoré sme sa vtedy dozvedli my, ale či je to pravda, z biblicého či historického hľadiska neviem,.. ale nejakú logikuto má, nie?
pozdravujem ;)
ewka
Obrázok užívateľa
EvkaSV
zelenáč 1.level
zelenáč 1.level

Predchádzajúci

Späť na Štúdium Písma

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia